aktualizováno: 15.04.2024 11:04:07 

Křetínské modelové železniční klubíčko

Skalní masivy

Skalní masivy.

 

      Na dotazy návštěvníků několik slov o našem nynější stavbě skalních masívů.

       Na našem starém kolejišti jsme používali systém:

- vrstvený základ z pěnového polystyrénu,

- sádrový povrch tvarovaný do skály podle požadavků tvůrce,

- vodovými barvami (jakýkoliv typ) dobarvený povrch.

Skalní masiv vytvořený popsaným způsobem. 

 

NOVÉ  KOLEJIŠTĚ.

     Při stavbě současného kolejiště jsme použili jiný systém staveb. Krajina byla vytvořena pomocí žeber z dřevotřísky a doplňkových žeber z lepenky tloušťky 5-8 mm. Na tyto žebra byla přilepena opět lepenka (3-5 mm) a zpevněna hřebíčky do žeber.  

Pohledy na podklady skal. Na posledním obrázku jsou vidět krátká lepenková žebra.

    Na tento základ jsme položili dvě vrstvy sádrového obinadla (lze koupit v lékárně a docela levně) a na tyto vrstvy jsme dotvořily příslušný skalní masiv pomocí sádry a úlomků z pěnového polystyrénu či jiného pěnového materiálu. Nakonec jako vždy přišly ke slovu vodové barvy.

   Není špatné použít i kašírovací hmotu - namočený parír ve vodě a řádně rozmixovaný. S trochou lepidla se s ním také dají tvořit skály, které sádrou dotvarujeme. Jediná nevýhoda - velmi dlouho vysychá.

 

Na obrázcích je vidět líc i rub skalních masivů. Levý blok skal na posledním obrázku je původní tvořený z vrstev polystyrénu.

  Při tvarování skály je nutné vědět z jakého by byla skála ve skutečnosti. V našem okolí se nachází podle geologů opuka a vápenec v různých formách doplněný písky, jíly apod. Dále je dobré si předem prohlédnout nějaký skutečný masiv. Vrstvy skalního materiálu jsou totiž různě vrstveny a probíhají jimi různé zlomy a posuvy.

Na této horní části skály je použita kašírovací hmota.

 

 Vodorovné vrstvení se svilými zlomy. Sklon je z mírně zprava dolů do leva přes svilý až k mírně zleva dolů doprava (dobře vidět na skálách vpravo nahoře).

Na této skále je vidět vrstvy jdoucí zprava dolů doleva pod úhlem asi 60°.

V levé části probíhají zlomy vodorovně ve svislém vrstvení, ale v pravé došlo k posunu vrstev a jejich pootočení (pravý dolní roh obrázku).

   Tolik slov pro začátek z pohledu laika modeláře.

A malá poznámka: Lehce se řekne - hrany zlomů a puklin jsou ostré. Při této metodě potom nemůžete použít štětec a barvy, ten každou hranu zaoblí, ať chcete nebo ne.